مکمل افزایش تخم گذاری ملکه

توضیحات کامل

کاهش یا عدم تخم گذاری ملکه زنبور عسل یکی از مهم ترین مشکلات پرورش دهندگان زنبور عسل می باشد. یک زنبوردار موفق همیشه به دنبال راهکارهایی برای حفظ و افزایش ظرفیت تخم گذاری ملکه زنبور عسل کندوهای خود است تا بدین ترتیب دارای کندوهایی قوی (از نظر جمعیت و سلامت کندو) باشد. کندوی قوی و پُرجمعیت سبب افزایش تولید، افزایش ماندگاری و سلامت زنبوران خواهد شد.

یک ملکه زنبور عسل پس از جفت گیری، در ۲ سال نخست زندگی خود دارای ظرفیت تخم گذاری خوبی بوده و از سال سوم به دلیل پیر و ضعیف شدن، تخم گذاری ملکه زنبور عسل کاهش می یابد. یک ملکه زنبور عسل جوان و سالم در سال اول زندگی خود حدود ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ تخم در شبانه روز می گذارد. میزان تخم گذاری ملکه زنبور عسل به عواملی چون طول روز، شرایط آب و هوایی، مقدار شهد و گرده ی جمع آوری شده در کندو بستگی دارد. در فصولی که گل های شهددار و گرده دار کاهش می یابد، افت قابل توجهی در تخم گذاری ملکه نیز دیده می شود. در چنین شرایطی مهم ترین دغدغه ی زنبورداران، مقابله با کم شدن فعالیت تخم گذاری ملکه است.

مکمل تخم گذاری ملکه زنبور عسل پٌـلی اِگ

مکمل تخم گذاری ملکه زنبور عسل پٌـلی اِگ فقط در طی چند روز پس از مصرف سبب افزایش شدید تخم گذاری در ملکه خواهد شد. این مکمل افزون بر افزایش شدید تخم گذاری ملکه، دارای فواید زیر نیز می باشد:

. افزایش باروری تخم ها
. افزایش پرورش نوزادان
. تکامل غدد شیری
. بهبود عملکرد سیستم ایمنی
. افزایش ذخایر پروتئینی در بدن زنبوران کارگر

موارد استفاده مکمل تخمگذاری زنبور عسل پلی اگ:

این مکمل به دو منظور استفاده می شود:
– کندوهای کمتر از ۵ قاب تا ۵ قاب (برای افزایش جمعیت کندو یا بچه گیری از کندو)؛
– کندوهای ۶ تا ۱۰ قاب (برای طبقه دادن و افزایش تولید عسل).
استفاده ی حداقل ۶ بار از مکمل پٌـلی اِگ جهت نتیجه گیری موثر، ضروری می باشد (میزان مصرف طبق جدول زیر).

دوره های مصرف(یک روز در میان) تعداد قاب هر کندو تعداد کندو میزان مصرف
6 دوره کمتر از 5 تا 5 36 یک کیلو و نیم(6 بسته 250 گرمی)
6 دوره 6 تا 10 18 یک کیلو و نیم(6 بسته 250 گرمی)

روش مصرف مکمل پٌـلی اِگ برای تخم گذاری ملکه و افزایش جمعیت

– کندوهای کمتر از ۵ قاب تا ۵ قاب (برای افزایش جمعیت کندو یا بچه گیری از کندو):
در آغاز ۴ کیلو و ۵۰۰ گرم (چهار کیلو و نیم) آب تمیز را در یک ظرف مناسب ریخته و یک بسته ی ۲۵۰ گرمی مکمل را در آن بریزید و آنقدر به هم بزنید تا مکمل کاملا در آب حل شود (این مکمل حالت جوشان دارد تا حل شدن آن تسهیل شود). سپس ۴ کیلو و ۵۰۰ گرم (چهارکیلو و نیم) شکر به آن افزوده و تا حل شدن کاملِ شکر، شربت را به هم بزنید. برای هر کندو از ۲۵۰ گرم از این شربت استفاده کنید (این شربت برای ۳۶ کندو قابل استفاده است). مکمل بصورت یک روز درمیان استفاده شود و در روزی که از مکمل استفاده نمی شود، فقط از شربت شکر به همان نسبت ذکر شده در بالا استفاده کنید.

– کندوهای ۶ تا ۱۰ قاب (برای طبقه دادن):
در آغاز ۴ کیلو و ۵۰۰ گرم (چهارکیلو و نیم) آب تمیز را در یک ظرف مناسب ریخته و یک بسته ی ۲۵۰ گرمی مکمل را در آن بریزید و آنقدر به هم بزنید تا مکمل کاملا در آب حل شود (این مکمل حالت جوشان دارد تا حل شدن آن تسهیل شود). سپس ۴ کیلو و ۵۰۰ گرم (چهارکیلو و نیم) شکر به آن افزوده و تا حل شدن کاملِ شکر، شربت را به هم بزنید. برای هر کندو از ۵۰۰ گرم از این شربت استفاده کنید (این شربت برای ۱۸کندو قابل استفاده است). مکمل بصورت یک روز درمیان استفاده شود و در روزی که از مکمل استفاده نمی شود، فقط از شربت شکر به همان نسبت ذکر شده در بالا استفاده کنید.

 

نکته های مهم در خصوص مکمل پلی اگ:

مکمل پٌـلی اِگ پس از حل شدن در شربت، ناپایدار بوده و بلافاصله پس از تهیه باید مصرف شود. دوره مصرف مکمل پٌـلی اِگ ۱۲ روز می باشد.
مکملپٌـلی اِگ به صورت یک روز در میان و حداقل ۶ بار (۶ بسته ۲۵۰ گرمی برای ۶ نوبت) استفاده شود. در روزهایی که از مکمل استفاده نمی شود، فقط از شربت شکر (با نسبت های گفته شده در دستور مصرف) استفاده شود.
معمولا پس از ۶ نوبت استفاده از مکمل پٌـلی اِگ، افزایش شدید تخم گذاری ملکه مشهود می شود. این مکمل سبب فعال تر شدن زنبوران شده و منطقه باید از نظر گل و گرده مناسب باشد تا زنبوران بتوانند مواد غذایی لازم برای تخمگذاری ملکه را فراهم نمایند، در غیر اینصورت از کیک گرده استفاده نمایید.
زنبوردار بسته به برنامه ی خود برای افزایش و تقویت جمعیت، در تمام فصول فعالیت زنبور می تواند این مکمل را استفاده کند و زمانی که بنا به تشخیص خودِ زنبوردار، جمعیت کندوها کافی بود، می تواند مصرف مکمل را قطع کند.
ممکن است پس از چندین دوره ی متوالیِ مصرف مکمل و افزایش تخم گذاری ملکه، خودِ زنبوران نیز از خوردن شربت امتناع کرده و یا مصرف شربت را کاهش دهند. در این حالت، تخم گذاری ملکه در اوج خود بوده و کندو نیازی به مکمل ندارد و می توان مصرف مکمل را کاهش و سپس قطع کرد.
قطع مصرف مکمل پٌـلی اِگ :
اگر می خواهید بیشتر از ۶ نوبت از این مکمل استفاده نمایید، مصرف آنرا ناگهان قطع نکنید، بلکه ابتدا نوبت مکمل دادن را از یک روز در میان، به دو روز در میان تغییر دهید و بعد از دو نوبت مکمل دادن دو روز در میان، نوبت سوم را به فاصله ی ۳ روز از دومین نوبت به کندو داده و سپس استفاده از مکمل را قطع کنید.
سرد بودن محیط سبب کاهش مصرف و یا عدم مصرف شربت حاوی مکمل توسط زنبوران می شود. در این گونه موارد باید با استفاده از روش های مدیریتی مناسب، کندو را گرم و فشرده نگه داشت تا زنبوران از شربت حاوی مکمل استفاده کنند.
با افزایش تخم و لارو کندو در صورتیکه جمعیت کندو برای پوشش قابها کافی نباشد، زنبوردار می تواند یک شفیره درحال تولد به کندو اضافه کند.

 

 

ویدئوی معرفی

ارسال نظر شما

ارسال نظر شما

محصولات پیشنهادی

گاو شیری

مکمل گاو شیری

گاو خشک و تلیسه

مکمل گاو خشک و تلیسه

عضویت در خبرنامه
جهت عضویت در خبرنامه وب سایتشماره همراه خود را وارد نمایید