کنسانتره 10 درصد بز شیری
کنسانتره 10 درصد بز شیری

توضیحات کامل

موفقیت در پرورش بز شیری نیازمند توجه به محیط و جایگاه پرورش، تغذیه و انتخاب نژاد مناسب می باشد. در کشور ما توجه به، پرورش صنعتی و اقتصادی دام های سبک رو به افزایش است و این امر نویدبخش ایجاد مشاغل جدید برای نیروهای دانشگاهی و همچنین بهبود عملکرد و بازده برای نیروهای در حال کار می باشد.

از جمله شاخص های مثبت برای موفقیت در امر پرورش بز میزان تولید شیر و تداوم شیردهی در این دام، دوره کوتاه آبستنی و همچنین توانایی بالای این دام برای چند قلوزایی می باشد. توجه به این شاخص های مثبت و این که مدیریت آنها نیازمند داشتن دانش فنی و علمی و استفاده از ابزارهای لازم است می تواند ضامن موفقیت ما در این امر باشد.

بیان این نکته ضروری است که پرورش سنتی گوسفند و بز بیشتر بر هزینه کمتر توجه دارد ولی آیا کاهش هزینه صرفاً اقتصادی ترین و بهترین روش است؟
با اطمینان می توان گفت که کم هزینه ترین روش لزوماً بهترین روش نیست چرا که عدم سرمایه گذاری و برنامه ریزی و استفاده از روش های روز دنیا با توجه به شرایط داخلی آسیب های زیست محیطی بلند مدت وهمچنین عدم بازده را در پی دارد.

بهبود شرایط گله های بز

راهکارهای قابل دسترس در داخل کشور که در نهایت می تواند منجر به بهبود شرایط در داخل گله ها ودر نهایت جمعیت دامی کشور گردد شامل:
۱-استفاده از روش شیردوش صنعتی ومقایسه عملکردی آن با شیردوش به روش دستی،
۲- عدم چرا در مراتع فقیر که در بسیاری از موارد حتی توانایی تامین انرژی مورد نیاز برای نگهداری دام و طی مسافت پیموده شده را نیز ندارد.


۳- استفاده از خوراک های متوازن شده، مکمل های غذایی و توجه به تامین نیاز دام،
۴- پرورش نژادهای با بازده بالاتر با توجه به تطابق نژادهای پرورش یافته در مناطق مختلف،
۵- راهکارهای تغذیه تولید مثلی و افزایش چند قلوزایی و افزایش زنده مانی
۶- به گزینی در داخل گله وحذف دام های ضعیف
۷- آشنایی جامعه با خواص ویژه شیر بز

تامین نیازمندی های مواد مغذی بز شیری

تامین نیازمندی های مواد مغذی بز شیری به نوع سیستم پرورش، استفاده از مکمل‌های غذایی مناسب بستگی دارد. استفاده از جیره‌ای تنظیم شده برای تامین نیازمندی‌های بزها علاوه بر مدیریت صحیح نیازمند داشتن منبع مناسب برای آن ها می باشد.

برای تامین انرژی، پروتئین، فیبر و چربی استفاده از منابع در دسترس با استفاده از نرم افزارهای تخصصی امری رایج است ولی تامین ریزمغذی ها و ویتامین های مورد نیاز برای بزهای شیری تا امروز در کشور ما مورد توجه قرار نگرفته است. چرا که برای تامین مواد معدنی و ویتامین های مورد نیاز بزهای شیری از مکمل های اختصاصی گاو شیری استفاده می شود که با توجه به میزان خوراک مصرفی در گاو شیری که حدود ۱۰ برابر میزان کنسانتره مصرفی در بزهای شیری می باشد و همچنین غلظت مواد مغذی که بر اساس نیازمندی های گاو شیری تنظیم شده است

استفاده از این مکمل ها هیچ تضمینی برای تامین مواد مغذی مورد نیاز ندارد و بر اساس پژوهش های صورت گرفته کمتر از ۵۰ درصد نیازمندی های بز با استفاده از مکمل های گاو شیری تامین می شود که این امر استفاده از مکمل مواد معدنی و ویتامینه مخصوص بز شیری که ضامن سلامت و تولید مثل گله می باشد را ضروری می سازد.

آنالیز مواد مغذی کنستانتره ۱۰ درصد بز

 

ویدئوی معرفی

ارسال نظر شما

ارسال نظر شما

عضویت در خبرنامه
جهت عضویت در خبرنامه وب سایتشماره همراه خود را وارد نمایید