کلامین (مواد معدنی کیلاته)
کلامین (مواد معدنی کیلاته)

توضیحات کامل

نسل چهارم مواد معدنى کم نیاز، حاصل دانش و تجربه دانشمندان شیمى و تغذیه دام و طیور


مواد معدنى کم‌نیاز وظایف بیولوژیکى مهمى در بدن دارند از جمله نقش در ایمنى، متابولیسم اکسیداتیو، متابولیسم مواد مغذى و انرژى، فعالیت‌هاى تولید مثلى و غیره. کمبود عناصر کم‌نیازی چون Cu و ،Zn، Mn منجر به مشکلات متابولیکی فراوانى در دام و طیور می‌شود. آهن و مس نقش مهمى در سلامت مفاصل، رشد و سلامتى پشم و مو و پَر، تولید سلول‌هاى خونى، بهبود عملکرد ایمنى، افزایش کارکرد بارورى، بهبود متابولیسم آهن، و ... دارد. روى و منگنز نیز نقش مهمى در سنتز پروتئین‌ها، بهبود عملکرد ایمنى، متابولیسم ویتامین‌ها، تقویت سیستم آنتی‌اکسیدانى، افزایش کارکرد بارورى، و سلامتى پوست دارند. این عنصرها همچنین کوفاکتور بسیارى از آنزیم‌هاى مهمِ درگیر در متابولیسم کُلى بدن هستند. کروم نیز نقش پایه‌اي در متابولیسم گلوکز-انسولین دارد. کبالت پیش ساز اصلی بیوسنتز ویتامین B12 توسط میکروارگانیسم‌ها در دستگاه گوارش است.

نسل اول مواد معدنى

شکل غیرآلى مواد معدنىِ کم‌نیاز شامل اکسیدها و نمک‌ها که به عنوان نسلِ نخست مواد معدنى شناخته مى‌شوند و داراى زیست فراهمى (Bioavailability) اندکى هستند. زیست‌فراهمى این مواد معدنى را می‌توان به طور چشمگیرى با تولید کمپلکس‌هاى آلىِ داراى مواد معدنىِ کم‌نیاز افزایش داد.

نسل دوم مواد معدنى 

کمپلکس‌ها یا کیلیت‌هاى آلی (Organic chelates) که در آن مواد معدنى با یک اسید آمینه و یا پپتید پیوند داده شده‌اند را نسل دوم مواد معدنى می‌نامند.


نسل سوم مواد معدنى 

مواد معدنى به شکل هیدروکسى (Hydroxy trace minerals) را به عنوان نسل سوم مواد معدنى مى‌شناسند. گروه دامدار برتر تولید کننده‌ى مواد معدنى هیدروکسى MetaRich مى‌باشد. این مواد ضمن دارا بودن تمامى خواص به عنوان مواد معدنىِ کیلاته، داراى خلوص بالایى نیز مى‌باشند و از لحاظ اقتصادى از دیگر مواد کیلاته به صرفه‌تر هستند.

نسل چهارم مواد معدنى

مواد معدنىِ کم نیاز به شکل کیلیت‌هاي پلُی‌کربوکسیلیت (Polycarboxylated chelates) به عنوان نسل چهارم مواد معدنىِ کم نیاز شناخته می‌شوند. کیلاته‌های پُلی کربوکسیلیت درحالی که داراي حلالیت زیادي در آب هستند، در گستره‌ي وسیعی از pH نیز پایداري خود را حفظ کرده و کُنش متقابلی با دیگر آنتاگونیست‌هاي موجود در خوراك ندارند (و به آسانی و با راندمان بالایی در روده جذب می شوند).

گروه دامدار برتر با استفاده از دانش و تجربه دانشمندان و متخصصان برجسته و تراز اول شیمى و تغذیه‌ى دام ایرانى، دو محصول ویژه و استثنایی ChelaMin ( کیلیت پُلى‌کربوکسیلیت) و MetaRich (مواد معدنى هیدروکسى) ویژه و استثنایى را براى نخستین بار در ایران تولید و به بازار عرضه نموده است.

ChelaMin

کیلیت‌هاى پُلى‌کربوکسیلیکِ کیلامین داراى حلالیت زیادي در pH های خنثی و اسیدي هستند. این نوع از کیلیت‌هاي آلیِ محلول، مواد معدنی را با استفاده از پیوندهاي غیرکووالانی، در درون ساختار مولکولی خود نگه داشته و بدین ترتیب از ورود آن‌ها به واکنش‌هاي شیمیایی و بیوشیمیایى به ویژه با عناصري چون کلسیم و منیزیم (که به مقدار فراوانی در مواد خوراکی دام وجود دارند) حفظ می کنند. هدف اصلى از تولید این نوع کمپلکس‌هاى آلى، افزایش راندمان جذب روده‌اىِ مواد معدنىِ کم‌نیاز است. پژوهش‌ها نشان داده‌اند که کیلیت‌هاى آلی پُلى‌کربوکسیلیت به سرعت از راه ترانسپورترهاي روده‌اى، جذب شده و وارد خون می‌شوند. پایدارى زیاد کیلیت‌هاى آلیِ پُلى‌کربوکسیلیت در شرایط دستگاه گوارش موجب شده است که این کمپلکس‌ها، گزینه‌اى عالى براى تأمین مواد معدنى کم‌نیاز باشند.

پژوهش‌ها نشان داده‌اند کیلیت‌هاى آلی معمولاً به هنگامى که دام نیازهاى بالایى به مواد مغذى دارد، بسیار مؤثرتر عمل می‌کنند. این افزایشِ نیاز معمولاً به هنگام آبستنى، شیردهى، تخم‌گذاري، تنش‌های تولیدمثلى، رشد سریع، از شیرگیرى، تنش‌هاى محیطى (مانند تنش گرمایى و سرمایى)، و بیماری‌ها دیده
می‌شود. مصرف کیلیت‌هاى آلی از یک تا دو ماه پیش از زایمان، تا دو ماه پس از تلقیح، موجب کاهش معنی‌دارى در بروز اسهال در نوزادان و افزایش راندمان بارورى خواهد شد.

محصولات تک عنصری

غلظت عنصری(میلی‌گرم/کیلوگرم محصول یا ppm) عنصر نام محصول
150000 روی  ChelaMin Zn 15
150000 منگنز ChelaMin Mn 15
150000 مس ChelaMin Cu 15
150000 آهن ChelaMin Fe 15
2000 کبالت ChelaMin Co 2000
2000 کروم ChelaMin Cr 2000
2000 سلنیوم ChelaMin Se 2000

 

 مقدار مصرف سری محصولات تک عنصری


با توجه به تحقیقات انجام شده و نظرات مشاوران تغذیه بین المللى، پیشنهاد مى شود 30 درصد نیاز روزانه مواد معدنىِ روى، مس، منگنز ، آهن، کبالت و سلنیوم، و 100 درصد نیازمندى کروم از محصولات ChelaMin تامین شود. براى فرمولاسیون مکمل‌هاى معدنى فارم مى‌توانید با متخصصان گروه دامدار برتر تماس حاصل نمایید.

 

ChelaMix: سری محصولات ترکیبی ChelaMin ( ویژه استفاده مستقیم در فارم و مکمل سازی)

 

 

ویدئوی معرفی

ارسال نظر شما

ارسال نظر شما

عضویت در خبرنامه
جهت عضویت در خبرنامه وب سایتشماره همراه خود را وارد نمایید