نکاتی در مورد پروفایل تست

“پروفایل متابولیکی” به عنوان یک مجموعه از آزمایشات تحلیلی ویژه است که در ترکیب با هم استفاده می‌شوند و به عنوان یک نوع ابزار تشخیصی به کار می روند. توجه داشته باشید که پروفایل تست باید به عنوان یک جز از ابزار بررسی شما و نه تنها ابزار بررسی شما برای شناخت مشکل در گله باشد.

راهکارهای افزایش ماده خشک مصرفی در گاوهای تازه زا

بدون شک دوره انتقال و به ویژه دوران پس از زایش مهمترین بخش در چرخه شیردهی یک گاو می‌باشد و برای رسیدن به حداکثر تولید باید حداکثر توجه را به این بخش داشت.

۵ فاکتور کلیدی در مدیریت گاوهای دوره انتقال در دامداری‌های فری استال

شاخص گاو انتقالی (Transition Cow Index) که توسط دکتر Nordlund در سال ۲۰۰۶ مطرح شد این امکان را فراهم کرد تا ما برنامه‌های مدیریتی دوره انتقال را به درستی بررسی کنیم.

۱۰ اصل پایه‌ای در پرورش سودآور گوساله

پرورش گوساله یک تجارت سودآور است. این تجارت می‌تواند سودآورتر و پر بازده‌تر باشد، اگر این ۱۰ نکته رعایت شود.

کیتین حشرات چیست و چه کاربردی دارد؟

کیتین پس از سلولز فراوان‌ترین پلی‌ساکارید در طبیعت است؛ که در اسکلت بیرونی ‌سخت‌پوستان مانند خرچنگ و میگوها، دیواره‌های سلولی قارچ‌ها، دندان‌های نرم‌تنان و فلس‌های ماهی، برخی فلس‌های دوزیستان و در کوتیکول حشرات مانند سوسک تاریکی یافت می‌شود.

جانورانی که از میلورم خشک تغذیه می کنند

میلورم خشک با داشتن 54 درصد پروتئین و 32 درصد چربی غذای بسیار مغذی برای بسیاری از پرندگان، ماهیان و خزندگان می‌باشند. پروتئین میلورم سرشار از اسیدآمینه های ضروری مورد نیاز این جانداران می‌باشد.

روش های بهبود نتایج تولید مثلی آینده گله

این روزها، برنامه های تولید مثلی در گاوداری های ،پیشرفته مثل ماشین های روان و خوب روغن کاری شده می باشند. نرخ آبستنی سالیانه گله ها این روزها حدود ۳۰ درصد است که نسبت به قبل نرخ آبستنی ۲۰ درصدی افزایش یافته است و رسیدن به میانگین بالای ۴۰ درصد ،نیز دیگر رویای دست نیافتنی برای این شاخص نخواهد بود.

الزامات بهره‌برداری از تهویه طبیعی

الزامات بهره‌برداری از تهویه طبیعی به دلیل استفاده از منابع طبیعی و کاهش هزینه‌های مرتبط با فن‌آوری‌ها و نیروی الکتریکی مزایای قابل ملاحظه‌ای دارد. این منابع شامل جریان‌های بادی همسوی جایگاه، جریان‌های باد مخالف جایگاه، و جریان‌های هوای گرم درون جایگاه است. هنگامی که جریان هوا حضور دارد، تهویه جایگاه به نیروی شناور حرارتی و خروجی‌های هوا وابسته است.

شرکت یاراژن

شرکت یاراژن گستر فعالیت خود را از سال ۱۴۰۱ در زمینه فرآورده های ژنتیکی با هدف ارزش آفرینی در اقتصاد گله آغاز نموده است.

تاثیر تغذیه آغوز در حجم‌های مختلف و دفعات شیردهی بر روی غلظت سرم ایمنوگلوبولین G و سلامت گوساله‌های شیری

هدف از انجام این آزمایش اولا مقایسه غلظت IgG سرم خون گوساله ها با توجه به حجم آغوز مصرفی و وزن بدن گوساله در طی ۲ ساعت اولیه پس از تولد و ثانیا مقایسه غلظت IgG سرم خون گوساله ها نسبت به پارامترهای افزایش وزن و تغذیه دام در دوره انتقال می باشد.

مدیریت و تغذیه گاوهای تازه‌زا

دوره انتقال حساسترین مرحله زندگی گاو شیری است و گوش زد کردن نکاتی در مورد ان همواره اهمیت دارد و خالی از لطف نیست. در این مقاله به برخی از جنبه های آن اشاره می‌کنیم هرچند که ممکن است برای برخی خوانندگان تکراری و کم اهمیت به نظر برسد. انجام کارهای صحیح برای گاوهای شیری تازه‌زا برای به رسیدن به گاوهایی با یک شروع خوب لازم است.

وبینار نشریه Hoard's Dairyman در خصوص کلسیم

گاوها و کلسیم عنوان آخرین وبینار برگزار شده در سایت هوردز دیری من (Hoard’s Dairyman)  است.

راهکارهایی برای افزایش بازدهی خوراک

بازدهی در صنعت گاو شیری بسیار حیاتی است. بازدهی خوراک عموماً با محاسبه میزان شیر تولید شده (تصحیح 3.5 درصد چربی) به ازای هر کیلوگرم ماده خشک مصرفی بدست می‌آید. این محاسبه نشان می‌دهد که چه میزان از خوراک مصرف شده به تولید شیر رسیده است. 

خلاصه وبینار به روز کردن داده‌های پرورش گوساله توسط دکتر رابرت جِیمز

در این وبینار داده‌ها و نکات به نسبت جدیدی در مورد پرورش گوساله داده ارائه شد که به نظر جای تامل دارد.

شاخص‌های رفتاری برای تشخیص کتوز در دوره انتقال

انتقال از اواخر آبستنی به اوایل شیردهی با وقوع بالای بیماری­‌های تولیدی مرتبط شده است، که اغلب با ناتوانی گاو برای غلبه بر بالانس منفی انرژی مرتبط است. در این مقاله برخی شاخص‌های رفتاری برای تشخیص کتوز در دوره انتقال مورد بررسی قرار می‌گیرد.

تنش اکسیداتیو در گاوهای شیری در دوره انتقال

گونه‌های اکسیژن واکنش‌پذیر (ROS) فراوان‌ترین رادیکال‌های آزاد (اکسیدانت) در سیستم بیولوژیکی هستند. این گونه‌ها از عوامل ایجادکننده تنش اکسیداتیو در گاوهای شیری در دوره انتقال می‌باشند.

حل مشکل کاهش تولید شیر در گله (بخش دوم)

در قسمت دوم این مقاله به دلایل افت تولید شیر، ناتوانی در افزایش تولید شیر و شیردهی‌های کوتاه و پیک‌های نامناسب و راه‌های افزایش تولید شیر خواهیم پرداخت.

حل مشکل کاهش تولید شیر در گله (بخش اول)

در این مقاله به دلایل کاهش تولید شیر در گله، ناتوانی در افزایش شیر تولیدی و شیردهی های کوتاه و پیک های نامناسب و حل مشکل کاهش تولید شیر در گله خواهیم پرداخت. ولی در آغاز باید بدانیم چه انتظاراتی از گاو هلشتاین داشته باشیم.

تغذیه پروتئین برای گاوهای دوره انتقال

به طور گسترده‌ای مشخص شده است که تغذیه پروتئین در طول دوره خشکی و تازه زا، عملکرد شیردهی و سلامت را تحت تاثیر قرار می‌دهد. کیفیت منابع پروتئین خام و قابلیت دسترسی کربوهیدرات های قابل تخمیر در جیره برای رشد میکروبی در شکمبه، نیازهای پروتئین جیره را تحت تاثیر قرار می دهند. عرضه پروتئین قابل متابولیسم فراهم شده از پروتئین غیر قابل تجزیه در شکمبه (RUP) و پروتئین میکروبی می تواند بوسیله مدل های جیره نویسی از قبیل CNCPS تخمین زده شود.

تشخیص و درمان متریت برای افزایش عملکرد

بیشتر گاوها پس از زایمان درجاتی از عفونت های رحمی را تجربه می‌کنند. چگونه باید با آن‌ها مواجه شد؟ تعریف صحیح بیماری‌های رحم مثل متریت و ایجاد پروتکل های درمانی موثر می تواند یک چالش برای گاوداری‌های شیری و تیم‌های مدیریتی‌شان باشد. چگونه می‌توان در جهت بهبود تشخیص و درمان متریت برای افزایش عملکرد گاوها عمل نمود؟

متوازن کردن جیره گاو شیری: دیگر فقط بحث انرژی و پروتئین خام نیست

متوازن کردن جیره گاو شیری همیشه از دغدغه های دامداران بوده است. غیر از انرژی و پروتئین موارد دیگری در جیره گاو شیری باید لحاظ شود مثل نوع چربی، الیاف غیر قابل هضم، قابلیت هضم اجزای مختلف، ترکیب اسید آمینه و غیره…

چند بار خوراک دادن به گاوها مناسب است؟

یکی از موضوعاتی که در هر گاوداری شیری مورد سوال است این است که چند بار خوراک گاو باید واقعا برای دام های شیری بریزیم. و نیز این سوال که آیا دفعات زیاد خوراک دهی مفیدتر است یا دفعات کمتر خوراک دهی؟ در این مقاله سعی شده تا به این موضوعات بپردازیم.

انرژی مورد نیاز گوساله

در این مقاله سعی شده است تا انرژی مورد نیاز گوساله بررسی، با مفاهیم انرژی قابل متابولیسم و انرژی کل آشنا و در انتها پیشنهاداتی جهت پرورش بهتر گوساله ها عنوان شده است.

مهم ترین چالش تغذیه در پرورش گوساله

تغذیه گوساله همیشه یکی از موارد بسیار مهم در پرورش گوساله است که دامداران همیشه به آن توجه ویژه ای دارند. گوساله تازه متولد شد. نیازهای اساسی زیادی دارد که مهمترین آن، نیاز به داشتن ایمنی در برابر آلودگی های محیطی و تغذیه ای است. در این مقاله، مهم ترین چالش تغذیه گوساله در پرورش گوساله بررسی شده است.

نکات کاربردی برای افزایش بازدهی خوراک دام

بل

تأثیرات فراورده‌های تخمیری ساکارومایسس سرویزیه بر عملکرد گاوهای شیری دوره قبل از زایش

هدف از این تحقیق، ارزیابی تأثیرات مکمل فراورده تخمیری ساکارومایسس سرویزیه (SCFP؛ NutriTek، Diamond V، Cedar Rapids، IA) در دوره قبل از زایش (28 ± 3 روز قبل از زایش تا 44 ± 3 روز بعد از زایش) بر ماده خشک مصرفی (DMI)، تولید شیر، قابلیت هضم ظاهری مواد مغذی و فعالیت تخمدانی بعد از زایش در گاوهای شیری که با علوفه تازه اما مقدار نشاسته متفاوت تغذیه می‌شوند.

سیکل شیردهی

برای برآمدن از پس هزینه‌های نگهداری باید بتوانیم گاوی با شیردهی بیشتر داشته باشیم. تنها راه داشتن شیر بیشتر افزایش سلول‌های شیردهی پستان گاو است. هر سلول تنها یه قطره شیر ترشح می‌کند اگر شما قطرات بیشتری می‌خواهید نیاز به سلول‌های بیشتری دارید.

آلودگی با کریپتوسپوریدیوم در گاوداری

کریپتوسپوریدیوم یکی از انواع انگل‌های تک سلولی است که بیماری‌های گوارشی مثل اسهال ایجاد می‌کند. کریپتوسپوریدیوم از انگل‌های روده‌ای پستانداران به ویژه حیوانات اهلی و انسان می‌باشد که به عنوان یکی از عوامل اصلی ایجاد کننده اسهال و مرگ و میر در دام‌های جوان مطرح است. با توجه به ماهیت زئونوتیک این انگل، حیوانات آلوده می‌توانند یک خطر بالقوه برای بهداشت جوامع انسانی باشند.

مقایسه پروفایل سرم متابولیک و میزان تولید شیر گاو شیری

تغییر در امتیاز وضعیت بدنی (BCS) معیاری غیرمستقیم برای سنجش توازن انرژی است. توازن انرژی قبل از زایش می‌تواند بر میزان تولید شیر و سلامت دام در دوره شیردهی تأثیرگذار باشد. این احتمال وجود دارد که به دلیل توازن منفی انرژی ، BCS گاوها قبل از زایش کاهش یابد. در مقاله حاضر بررسی می‌کنیم که آیا کاهش امتیاز وضعیت بدنی 15 روز قبل از زایش، بر شیردهی، پروفایل BCS و شرایط متابولیکی در دوره انتقال و اوایل دوره شیردهی تأثیر می‌گذارد یا خیر.

استفاده از مکمل کروم در تغذیه گاو شیری

کروم به نوعی یک عنصر جدید در تغذیه دام شناخته می‌شود. طبق آخرین جداول NRC2001 برای نیازهای تغذیه‌ای گاو شیری هیچ اطلاعاتی برای میزان استفاده از مکمل کروم در جیره گاوهای شیری وجود ندارد. ما می‌دانیم که کروم نقش مهمی در متابولیسم کربوهیدرات‌ها انجام می‌دهد. کروم با کمک به گیرنده‌های انسولینی موجب می‌شود گلوکز بیشتری وارد سلول‌های بدن گاو شود. در صورتی که گیرنده‌های انسولینی به خوبی عمل نکنند و گلوکز جذب نشود، شرایطی تحت عنوان مقاومت انسولینی ایجاد می‌شود.

مدیریت تغذیه گاوهای خشک و انتظار زایمان-بخش ۲ (خلاصه گفتگوی پروفسور جیمز درکلی)

گفتگو با پروفسور جیمز درکلی، از دانشگاه ایلینویز آمریکا با موضوع مدیریت تغذیه گاوهای خشک و انتظار زایمان و همچنین پاسخ به سوالات مطرح شده متخصصان و فعالان صنعت دامداری از پروفسور درکلی می باشد.

مدیریت تغذیه گاوهای خشک و انتظار زایمان بخش 1 (گفتگوی پروفسور جیمز درکلی)

گاوشیری در ماه های آخر آبستنی به دلیل رشد جنین و تامین نیازهای بدن مادر از شیردوشی گرفته می‌شود و این دوره تحت عنوان دوره خشکی نیاز به مدیریت خاص و استراتژی خاص دارد. این دوران جزو بحرانی ترین دوره در پرورش گاو شیری به حساب می‌آید چرا که هر اتفاقی در این دوران برای گاو پیش آید تمام دوران شیردهی گاو را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

آیا نیاز است یک گروه گاو تازه زا در گله داشته باشیم؟

اهمیت بهاربند تازه‌زا چقدر است؟ آیا حتما باید در گله باشد؟ جیره مهمتر است یا خود بهاربند؟ با توجه به این سوالات باید بررسی شود که آیا نیاز است یک گروه گاو تازه زا در گله داشته باشیم؟ یا خیر.
عضویت در خبرنامه
جهت عضویت در خبرنامه وب سایت شماره همراه خود را وارد نمایید